Brak słońca i suche powietrze jesienią i w zimie - włosy tracą blask. Wit. Z grupy B zapewnią ich regenerację.

Brak słońca i suche powietrze jesienią i w zimie – włosy tracą blask. Wit. Z grupy B zapewnią ich regenerację.

Jesień i zima to trudny czas dla włosów i skóry.

Przesuszone po lecie, poddawane działaniu ogrzewania i suchego powietrza, wymagające regeneracji po nadmiernym eksponowaniu ich na działanie słońca, chlorowanej czy słonej wody – włosy tracą blask, stają się suche i łamliwe.

 

Jakie są skuteczne metody na odbudowanie struktury włosów i przywrócenie im nienagannego wyglądu?

Co szkodzi włosom jesienią i zimą?

Jesień i zima to czas, w którym cały nasz organizm jest osłabiony. Wpływ na to ma wiele czynników, które oddziałują negatywnie na nasze samopoczucie, a także wygląd. Bardzo czułym barometrem ogólnej kondycji organizmu są włosy.

W lecie włosy poddawane są ekspozycji na wodę chlorowaną, kąpiele w morzu, nadmierną ekspozycję na słońce – wszystko to sprzyja ich przesuszeniu.

Jesienią wcale nie jest łatwiej – zmienne temperatury, przesuszone powietrze, dieta uboga w warzywa i owoce, brak skórnej syntezy witaminy D pod wpływem słońca – prowadzi to do dalszego pogorszenia kondycji włosów. A zimą włosom nie służy m. in. noszenie czapek.

Nic dziwnego, że w okresie jesienno – zimowym wielu z nas doświadcza osłabienia włosów, które może manifestować się jako:

– nadmierne wypadanie włosów

– utrata blasku

– łamliwość włosów

– suchość włosów

– puszenie i brak podatności na zabiegi stylizujące

Oczywiste jest, że osoby, które zauważyły u siebie pogorszenie wyglądu włosów powinny zrobić wszystko, aby wzmocnić cebulki włosowe i macierz włosów. Warto jednak zawczasu pomyśleć o profilaktyce i poświecić szczególną uwagę pielęgnacji włosów jeszcze zanim zauważymy ich osłabienie.

Jak to zrobić?

Skuteczne sposoby na wzmocnienie włosów

Jedną z najczęściej stosowanych metod na wzmocnienie włosów jest sięganie po kosmetyki dedykowane osłabionym włosom. Poza drogeryjnymi szamponami czy odżywkami, można sięgać po domowej roboty wcierki ziołowe czy maski. Jednak nawet najbardziej zaawansowana pielęgnacja nie odżywi włosów, jeśli nie zadbamy o dostarczenie im składników odżywczych. Najważniejszą rolę we wzmacnianiu włosów ma bowiem odżywienie ich od wewnątrz.

Dieta na wzmocnienie włosów powinna dostarczać zarówno składników budulcowych, jak i licznych witamin i składników mineralnych.

Te najważniejsze dla włosów związki to m. in.:

– białko, zwłaszcza zawierające aminokwasy siarkowe

– kwasy tłuszczowe

– witamina C niezbędna w procesie syntezy kolagenu

– witamina D regulująca cykl życiowy włosów

– cynk i selen

– żelazo

– magnez

– krzem

– witaminy z grupy B

Zatrzymajmy się na moment przy tych ostatnich.

Witaminy z grupy B regulują przemiany metaboliczne wielu związków, uczestniczą w dostarczaniu energii komórkom, warunkują ich wzrost i podziały.

Ma to szczególne znaczenie dla pobudzenia pracy mieszków włosowych, w których następują intensywne podziały komórkowe odpowiedzialne za wzrost włosów. Najskuteczniej jest dostarczać wszystkich witamin z grupy B, które określane są mianem witamin B-complex.

Po pierwsze wynika to z faktu, że każda z witamin z grupy B odgrywa ważną rolę we wzmacnianiu włosów – nie jest to rola wyłącznie znanej powszechnie biotyny.

Po drugie – witaminy z grupy B wykazują działanie komplementarne, a ich jednoczesna podaż wpływa pozytywnie na ich przyswajalność. Część zapotrzebowania na witaminy z grupy B możemy pokryć dietą – zazwyczaj jednak dieta okazuje się być niewystarczająca, gdyż wiele czynników może zaburzać przyswajalność witamin. Mowa chociażby o antybiotykach, lekach steroidowych, doustnej antykoncepcji hormonalnej, kawa i herbata, alkohol. W ten sam sposób ograniczana jest przyswajalność witamin B dostarczanych wraz z suplementami diety. Nawet zażywanie suplementów dostarczających wysokich dawek witamin B-complex okaże się zatem nieefektywne.

Dziś w zasięgu ręki jest jednak bardzo skuteczna metoda kompleksowego odżywiania włosów. Mowa o kroplówkach witaminowych.

 

Kroplówki witaminowe dla pięknych i zdrowych włosów

Kroplówki witaminowe to obecnie najbardziej efektywna metoda suplementacji, polegająca na podawaniu witamin dożylnie. Dzięki temu organizm jest w stanie przyswoić całość dostarczonej dawki, gdyż wyeliminowane zostaje wchłanianie witamin z przewodu pokarmowego.

A połączenie wielu witamin z grupy B w jeden odżywczy koktajl czyni suplementację jeszcze skuteczniejszą.

Na kroplówkę witaminową wzmacniającą włosy warto zdecydować się, jeśli:

– często suszysz i modelujesz włosy z wykorzystaniem wysokiej temperatury

– farbujesz lub rozjaśniasz włosy

– Twoja fryzura uległa ostatnio przerzedzeniu

– włosy stały się przesuszone i łamliwe

– stosujesz leki mogące ograniczać przyswajalność witamin z grupy B

Kroplówka witaminowa wzmacniająca włosy poprawi ich wygląd, wzmocni je i pobudzi do pracy mieszki włosowe. Oczywiście to nie jedyne korzyści – witaminy z grupy B dodają bowiem energii, wzmacniają pracę serc i mózgu, zwiększają wytrzymałość organizmu na stres oraz wspomagają aktywność fizyczną i umysłową.