Suplementacja dożylna czy doustna - co wybrać?

Suplementacja dożylna czy doustna? I dlaczego?

Każdy z nas niejednokrotnie widział w telewizji reklamę, w której zapewniają nas, że przyjęcie jednej tabletki dziennie jest w stanie uzupełnić niedobory witamin w naszej diecie.

Ile razy znajomy dobrze radził, że codzienne przyjmowanie witaminy C pomoże i nigdy nie zachorujesz? Łatwo jest nam pod wpływem otoczenia zajść do apteki i całkiem nieświadomie kupić suplement witaminowy tak dokładnie nawet nie wiedząc co bierzemy.

Co więc warto wiedzieć o doustnych suplementach witaminowych?

Doustne suplementy diety cieszą się coraz większą popularnością i są niestety stosowane jako jej zamienniki. W naszym kraju obowiązują mało restrykcyjne przepisy prawne, które pozwalają na wprowadzanie i obrót doustnych suplementów na naszym rynku.  Ich producenci wprowadzając do obrotu nowy środek, który zaciekawi i skusi do zakupu niejednego z nas, muszą jedynie powiadomić Główny Inspektorat Sanitarny o tym, że w obrocie pojawi się nowa tabletka i przedstawić etykietę, jaką będzie miała. Nikt nie wymaga od producenta kontroli jakościowej, tego, by były prowadzone badania kliniczne tak jak jest to w przypadku wprowadzania na rynek leków, nie trzeba przedstawiać badań trwałości i interakcji z lekami. Nie ma więc kontroli nad ewentualnymi działaniami niepożądanymi. Jedynie w przypadku udowodnienia niebezpieczeństwa płynącego z przyjmowania doustnego suplementu producent jest zmuszony do usunięcia go ze sprzedaży.

Co to wszystko oznacza dla nas przyjmujących doustne suplementy witaminowe? Tak naprawdę nie wiemy co w nim dostajemy, jaki jest jego dokładny skład i jak działa. Jest to przerażające, ale niestety prawdziwe.

Skład podany na etykietach suplementów niewiele nam mówi i nie zawsze jest precyzyjny.

 

Przejdźmy teraz do dziennego spożycia witamin.

Większa część witamin i składników odżywczych jest tracona podczas podgrzewania, gotowania, wyciskania soku, ekspozycji na światło, ale również podczas utleniania. Gotowanie warzyw może spowodować utratę nawet 80 % witamin. Wskaźnik wchłaniana większości witamin waha się w przedziale 10-100 %. Niewiele nam to mówi.  Wchłanianie witamin z suplementów i diety może być hamowane również przez spożywanie alkoholu, przekonania żywieniowe oraz zaburzenia wchłaniania.

A gdybyś jednak mógł pomóc i dostarczyć swoim komórkom witamin, których potrzebują nie wkładając w to zbyt wiele wysiłku? Tu przychodzimy z pomocą.  Dzięki kroplówkom witaminowym, które oferujemy, wiesz dokładnie ile i jakich witamin otrzymuje Twój organizm. Nie musisz obawiać się o wchłanianie i czynniki, które hamują ich działanie. Witaminy są podawane bezpośrednio do krwiobiegu, a dzięki niemal 100 % wchłanianiu Twój organizm otrzymuje to, czego potrzebuje, a dodatkowo nawadniasz swój organizm, o czym wielu z nas zapomina. Wszystko to możesz otrzymać korzystając z naszych usług w Klinice Witaminowej „Pod Kroplówką”, bądź we własnym domu, ponieważ oferujemy nasze usługi również z dojazdem do Pacjenta.

 

Bibliografia:
Gropper, Sareen Annora Stepnick., and Jack L. Smith. Advanced nutrition and human metabolism. Belmont, CA, Wadsworth/Cengage Learning, 2013.
“Nutrient Recommendations: Dietary Reference Intakes (DRI).” NIH Office of Dietary Supplements, U.S. Department of Health and Human Services, ods.od.nih.gov/Health_Information/Dietary_Reference_Intakes.aspx. Accessed 13 Sept. 2017.
“Office of Dietary Supplements – Dietary Supplement Fact Sheet: Vitamin B12.” NIH Office of Dietary Supplements, U.S. Department of Health and Human Services, ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/. Accessed 13 Sept. 2017.
Watanabe, F. “Vitamin B12 sources and bioavailability.” Experimental biology and medicine (Maywood, N.J.)., U.S. National Library of Medicine, Nov. 2007, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17959839. Accessed 13 Sept. 2017.